e-mail

e-mail

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΔΟΞΑΤΟ

Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 0-5 ΓΗΠΕΔΟ ΔΟΞΑΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 20 ΑΥΓ 2014 - ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ

Χθες το απόγευμα, Τετάρτη 20 Αυγούστου 2014, οι Φίλιπποι Δοξάτου γνώρισαν την ήττα με το "βαρύ" 0-5 από τον Ορφέα Ελευθερούπολης στο γήπεδο του Δοξάτου. Ο αγώνας ήταν βέβαια φιλικός, αλλά σίγουρα ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για την ομάδα του κ. Τσεβερντζή, απέναντι σε έναν αντίπαλο εμφανώς καλύτερο και πιο έτοιμο. Περίπου 70 θεατές παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί, αξιοποιώντας τις περισσότερες από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που σαφώς και το σκορ τους αδικεί, αφού χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες ενώ είχαν και δύο δοκάρια, στο 37' με τον Κώστα Νότα και στο 86' με τον Τόλη Θεοφανίδη μετά από απ ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο κόουτς των Φιλίππων ήταν οι : Καρακούσης - Τουρφαντίδης - Γ. Καραγιαννίδης - Παπαδόπουλος - Τουλούπης - Ζάχαρης - Μόσχος - Αποστολίδης - Ιωαννίδης - Νότας - Μύγας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, έχοντας μάλιστα τον αέρα σύμμαχο (το γνωστό πρόβλημα στο γήπεδο του Δοξάτου..). Πάντως, 2 λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία για να σκοράρουν με τον Κώστα Νότα να πλασάρει από καλή θέση και ο τερματοφύλακας του Ορφέα να διώχνει σε κόρνερ. Η (σχετική..) πίεση συνεχίστηκε από τους γηπεδούχους και ο Μπάμπης Μύγας στο 6ο λεπτό σουτάρει με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να βρίσκεται και πάλι σε ετοιμότητα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ορφέας έδειξε πως αυτός θα είναι ο "κυριάρχος" στο χώρο του κέντρου, και κατά συνέπεια του αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές του να αλλάζουν πολύ γρήγορα τη μπάλα, να μαρκάρουν με μεγάλη επιμονή και υπομονή, να "κλέβουν" μπάλες και να βγαίνουν στην επίθεση ταχύτατα, και μάλιστα αρκετές φορές με παίκτη παραπάνω.

Στο 24' ήρθε το 0-2, ενώ λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν (χλιαρά βέβαια..) για μια φάση που έμοιαζε με την πρώτη ματιά ως κλασσική περίπτωση πέναλτυ, που δεν δόθηκε όμως από τον κ. Ραβίκαλη (χωρίς πολύ όρεξη ο διαιτητής, δεν πρέπει να ίδρωσε ιδιαίτερα..).

Στο 26' καλό σουτ του Κώστα Νότα από το ύψος της περιοχής, και πάλι έκανε σωστά τη δουλειά του ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, και 4 λεπτά αργότερα ο Ορφέας πέτυχε τρίτο γκολ, μετά από όμορφο συνδυασμό που ξεκίνησε από το κέντρο (βίντεο) .

Στο 37' σουτ του Κ. Νότα από πολύ καλή θέση, μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πήγε στο δοκάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και 4ο τέρμα..

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου ο κ. Τσεβρεντζής προχώρησε σε αλλαγές με τους Χριστοφυλλάκη, Ελμπασίδη, Θεοφανίδη και Βασιλακάκη να παίρνουν τις έσεις των Τουλούπη, Γ. Καραγιαννίδη, Μόσχου και Νότα.

Μόλις στο 46' ωραία προσπάθεια του Στέλιου Ιωαννίδη, έφτασε σε θέση τετ - α - τετ με τον τερματοφύλακα, πλάσαρε αλλά και πάλι ο αντίπαλός του ενήργησε σωστά. Και οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές σταδιακά, με τον ρυθμό να πέφτει, όπως ήταν αναμενόμενο, και το μοναδικό τέρμα του 2ου ημιχρόνου να σημειώνεται στο 58', αφού προηγήθηκε όμορφη ατομική προσπάθεια του θηριώδους Βραμέντζαλη (που αγωνιζόταν πέρυσι στην Πετρούσα και φορούσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον χθεσινό αγώνα..) από την άμυνα και πολύ καλή μεταβίβασή του προς τον επιθετικό που πέτυχε το τέρμα. Δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς πάντως να σημειωθεί άλλο τέρμα.

Αλλά αυτοί που "ανέβηκαν" στο 2ο ημίχρονο ήταν οι BLUE DEVILS που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδάνε υπό τη συνοδεία του τυμπάνου τους, κάνοντας και αυτοί "προπόνηση" για τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας που πλησιάζουν !

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν ακόμη οι : Θεοδωράκης (στο 65' πήρε τη θέση του Βασιλακάκη που ζήτησε μόνος του αλλαγή αφού μάλλον αισθάνθηκε κάποιο "τράβηγμα"..), ο Νίκος Ιωαννίδης (στο 71' στη θέση του Τουρφαντίδη), ο Ψαρράς (στο 75' στη θέση του Αποστολίδη) ο Ασλανίδης (στο 81' στη θέση του Ζάχαρη) και οι Σιουμπάρας - Σαριγιαννίδης στο 84' στις θέσεις των Παπαδόπουλου - Ιωαννίδη. Αξίζει να σημειωθεί ακόμη πως ο Κώστας Νότας ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας τη θέση του Μπάμπη Μύγα στο 67'.

Παρακάτω το ρεπορτάζ για τον αγώνα από την επίσημη ιστοσελίδα του Ορφέα Ελευθερούπολης :

Δε συνάντησε προβλήματα ο Ορφέας το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο του Δοξάτου και επιβλήθηκε με 5-0 κόντρα στην τοπική ομάδα. Η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες, ήταν πολύ μεγάλη.

ο Δημήτρης Γιαλαμής πέτυχε χατ τρικ, στο 3` με πλασέ, στο 25` με έξοχη ατομική προσπάθεια και ωραίο πλασέ και στο 30` με πλασέ σε κενή εστία.

Τα άλλα δυο γκολ για την ομάδα μας, πέτυχε ο Ηλίας Οτέμπερη στο 37` και στο 60`.

Ο Δημήτρης Μαγκαφίνης έδωσε μεγάλο χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς παίκτες της ομάδας. Επίσης αγωνίστηκε ο 22χρονος Σέρβος τερματοφύλακας Ιβάν Ιβάνοβιτς που κάτα πάσα πιθανότητα θα αποκτηθεί.

Η αρχική ενδεκάδα: Ιβάνοβιτς, Μπούικο, Μπορόζης, Κωνσταντινίδης, Βραμέντζαλης, Τσορμπατζής, Τσίτσης, Κερμενίδης, Χιονίδης, Γιαλαμής, Αθανασόπουλος.

Αγωνίστηκαν και οι: Πελεκανάκης, Τσάκωνας, Οτέμπερη, Δάφτσιος, Παπουτσής, Πασχαλίδης, Βακιρτζής.