e-mail

e-mail

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΔΟΞΑΤΟ

Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2016

Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ - ΜΑΥΡΑΕΤΟΙ "ΑΘ. ΔΟΥΜΠΕΣΑΣ" 3-2 - Α' ΦΑΣΗ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΔΡΑΜΑΣ - 17 ΣΕΠ 2016

Προκρίθηκαν οι Φίλιπποι στη Β' φάση του Κυπέλλου Δράμας μετά την αγχωτική, όπως εξελίχθηκε στο Β' ημίχρονο, νίκη τους επί των "Μαυραετών - Αθ. Δουμπέσας", της νεοσύστατης ομάδας που ουσιαστικά είναι η "Κ-17" της Δόξας Δράμας.

Επόμενος αντίπαλος, το ερχόμενο Σάββατο, ο Ορφέας Χωριστής, πάλι εντός έδρας.

3-2 το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο Α' ημίχρονο με 3-0, εκμεταλλευόμενοι τον αέρα που ήταν με το μέρος τους, αλλά και την απειρία των νεαρών ποδοσφαιριστών του "Δουμπέσα", για τους οποίους αξίζει να σημειωθεί πως ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι τους.

Στο Β' ημίχρονο όμως η "εικόνα" του αγώνα ανατράπηκε εντελώς. Με μεγάλη ενέργεια οι νεαροί ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων, σε αντίθεση με την ομάδα του κ. Περσιανλή, που όσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, μείωσαν σε 3-2, και ίσως με λίγη τύχη ακόμη να έκαναν μια σπουδαία ανατροπή και να οδηγούσαν το ματς στην παράταση, ικανοποιώντας τους αρκετούς φίλους τους που βρέθηκαν στο γήπεδο του Δοξάτου..

Βέβαια, η αλήθεια είναι πως οι ποδοσφαιριστές των Φιλίππων έχασαν αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα, κυρίως στο Β' ημίχρονο, ενώ είχαν και δύο δοκάρια, αλλά αυτό είναι ένα χρόνιο πρόβλημα για την ομάδα του Δοξάτου, που τόσο πολύ στοίχισε στην περσινή περίοδο.. Δοκάρι πάντως είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο Β' ημίχρονο..

Γενικά, έγινε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, τηρουμένων των αναλογιών αφού ήταν το πρώτο επίσημο για φέτος και για τις δύο ομάδες, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των περίπου 70 φιλάθλων που το παρακολούθησαν, μέχρι το τέλος.

Τα γκολ για τους Φιλίππους πέτυχαν οι Ζάχαρης (18'), Αριτζής (21') και Κωνστ/νίδης (35'), και για τους "Μαυραετούς - Αθ. Δουμπέσας" οι Πούλας (46') και Σαλωνίδης (81').

Για τους Φιλίππους αγωνίστηκαν οι: Τιγγιρίδης - Παντζαρίδης (46' Ακράμ Σεμπελίδης) - Μόσχος - Γ. Καραγιαννίδης - Χριστοφυλλάκης - Ζάχαρης - Αριτζής (88' Δανιήλ) - Θεοφανίδης (72' Χαριζάνης) - Θεοδωράκης - Κωνσταντινίδης - Χριστοφορίδης.

Διαιτητής: Αν. Χριστοφορίδης
Βοηθοι: Μ. Λαφαζάνη - Κ. Οικονομίδης.