e-mail

e-mail

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΔΟΞΑΤΟ

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017

ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ - Φ.Γ.Σ. "ΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΙ" ΔΟΞΑΤΟΥ: 2-0 - 11η ΑΓ. Α' Ε.Π.Σ.ΔΡΑΜΑΣ - 9 ΔΕΚ 2017

Δεν κατάφεραν να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα οι Φίλιπποι από τους Σιταγρούς το περασμένο Σάββατο. Γνώρισαν την ήττα με 2-0, σε έναν αγώνα, που δεν αντικατοπτρίζει επακριβώς την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Σιταγρών, αλλά όπως λέμε πάντα, τα γκολ μετράνε και τίποτε άλλο τελικά..
Σε μια έδρα σχεδόν "φιλική", ελάχιστος ο κόσμος και όχι φανατισμένος, και απέναντι σε μια ομάδα που δεν ήταν καλύτερη, η ομάδα του Δοξάτου έχασε την ευκαιρία να φύγει με ένα σημαντικό "διπλό", ουσιαστικά με "εξάποντο" όπως λέμε, αφού και η Δόξα Σιταγρών , τουλάχιστον μέχρι τώρα, δείχνει να έχει τον ίδιο στόχο με τους Φιλίππους, την παραμονή δηλαδή στην κατηγορία..

Οι κυριότερες φάσεις:

5': Ακυρώνεται γκολ των γηπεδούχων ως οφσάιντ, έντονες οι διαμαρτυρίες από τον κόουτς των Σιταγρών κ. Τσεβρεντζή..
7': Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα μετά από κεφαλιά του Μόσχου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τον Αποστολίδη.
9': Ο Μουρατίδης χάνει την σημαντικότερη ευκαιρία των Φιλίππων στον αγώνα, όταν βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ μετά το σουτ που έκανε.
10': Από καλό σημείο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και από αριστερά, ο Ηλ. Κωνσταντινίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει τη μπάλα.
31': Τελευταία στιγμή ο Κ. Καραγιαννίδης έπεσε στα πόδια του αντίπαλου επιθετικού, που ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα προς την εστία.
37': Ευκαιρία για τους Φιλίππους να "ανοίξουν" το σκορ, με τον Αποστολίδη να σουτάρει από καλή θέση, με τη μπάλα όμως να φεύγει άουτ. Ο κακός αγων. χώρος αδίκησε τους φιλοξενούμενους και σε αυτή τη φάση και νωρίτερα στη φάση του Μουρατίδη..

Β' ημίχρονο.

63': 1-0. Αφύλακτος ο Θ. Παπαδόπουλος, που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα των Φιλίππων.
67': Κεφαλιά του Χατζηπαντελή μετά από κόρνερ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και να χάνεται η ευκαιρία για τους Φιλίππους να ισοφαρίσουν.
71': Σουτ Θεοφανίδη από αρκετά καλή θέση, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
73': Καλή προσπάθεια από τον Ηλ. Κωνσταντινίδη από τα αριστερά, σέντραρε από τα αριστερά, χωρίς όμως να βρεθεί κάποιος συμπαίκτης του και να "σπρώξει" τη μπάλα στα δίχτυα.
74': Γρήγορη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, αφού "έκλεψαν" τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, έφτασαν μέσα στην μεγάλη περιοχή των Φιλίππων, αλλά πρόλαβε ο Γ. Καραγιαννίδης να διώξει λίγο πριν να "εκτελέσει" ο αντίπαλός του.
87': 2-0. Με κεφαλιά μετά από κόρνερ ο Δεληγιώρογλου "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του. Αρκετές διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, αφού στη φάση πριν το κόρνερ, ο βοηθός είχε υποδείξει σε θέση οφσάιντ παίκτη των Σιταγρών, με τον διαιτητή να "παίρνει" πάνω του τη φάση, όπως έδειξε χαρακτηριστικά, και να δείχνει κόρνερ, από το οποίο προήλθε το γκολ..

Φίλιπποι Δοξάτου: Κ. Καραγιανίδης - Γ. Καραγιαννίδης - Χατζηπαντελής - Παντζαρίδης - Απ. Καρατζόγλου - Μόσχος - Αποστολίδης ( 68' Δεληολάνης ) - Ζάχαρης - Θεοφανίδης - Ηλ. Κωνσταντινίδης - Μουρατίδης ( 88' Ευθυμιάδης ).

Δόξα Σιταγρών: Μάλαμας - Τσιχλακίδης - Παναγιώτογλου ( 66΄Μπάμπαλης) - Δεληγιώρογλου Α. - Δημητριάδης - Τσαρσιταλίδης - Παναγιώτου Χ. ( 77'Γιαβρίδης ) - Παρασκευαϊδης - Κυριαζής ( 58' Παπαδόπουλος Θ. ) - Μελικίδης - Τρελόπουλος ( 90' Τοσούνογλου ).

Διαιτητής: Γεωργιτσόπουλος Γ.
Α' βοηθός: Τορούνογλου Σ.
Β' βοηθός: Θεοδωρίδης Κ.